Varis tedavisi

Varis, kıvrımlı ve geniş, genellikle ağrılı seyreden toplar damarlardan oluşur. Bu toplar damarlardaki kapakçıkların fonksiyonu bozulduğunda ortaya çıkar. Genellikle bacaklarda meydana gelir. Ancak vücudun her tarafında oluşabilmektedir. Varis oluştuğunda kişi eğer fazla yürür ya da fazla ayakta durursa ağrılar ve şişlikler ortaya çıkar.

 

 

 

Varis Tedavisi

Varis tedavisi için bir takım koruyucu önlemler bulunmaktadır. Bu hastalığı bulunan bir kişi fazla ayakta durmamalı ve fazla yürümemelidir. Varis hastalarının ağrılarını dindirmek ve hastalığın ilerlemesini önlemek için çeşitli destek çorapları bulunur.

 

Varis tedavisinde bir dizi ameliyat yapılabilir. Bu ameliyat, damarların çıkarılmasıyla yapılır. Bu yöntem ile yapılan tedavi oldukça zor ve ağrılı geçer. Bunun yanında kozmetik amaçlı tedavi yolları da bulunmaktadır. Varis oluştuğunda, hasta vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmalı ve gerekli tedaviye geçilmelidir.

 

 

saglik

 

Peki Varis hastalığı nasıl ilerler?

Varisler tedavi edilmediği her gün biraz daha büyür. Hastalığın ilerlemesini önlemek için alınan bir takım önlemler bulunur. Bu önlemlerle hastalık durma noktasına getirilebilmektedir. Varis hastalığı ilerlediğinde kişi ayakta durmakta zorlanılabilir. Ayakta dururken veya yürürken ağrılar ortaya çıkabilir. Bununla beraber varis hastalığı sonucunda şişlik ve kızarıklık da ortaya çıkarsa, bu kötüye işarettir. Acilen doktora gidilmelidir.

Varis, her insanda görülebilse de genellikle ailesinde bu hastalık bulunan kişilerde görülür. Bu hastalığın kötü etkilerini azaltabilmek için uzun süre ayakta durulmamalıdır.

Bir cevap yazın