Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Hamilelik evreleri

Hamilelik evreleri

Hamilelik evrelerinin tamamı 40 hafta sürmektedir. Bazı durumlarda bu 41. haftayı bulmaktadır.
Hamilelik evreleri üç trimester dönemine ayrılmaktadır. İlk üç aylık zamana birinci trimester dönemi denir. Bu dönemde anne adayları için oldukça zor bir dönem olarak adlandırılır. Aşırı yorgunluk, mide ekşimesi, bulantı, kabızlık, baş dönmesi, ağrılar, kilo alımı veya kaybı, sık idrara çıkma olarak görülmektedir. Bu dönemin sonuna doğru bütün bu rahatsızlıklarınız azalıp, ortadan kaybolacaktır.

Hamilelik evrelerinden ikinci trimester dönemi ise 13 hafta ve 28 hafta arasındadır. Bulantılar azalmış ve karnınız biraz büyümeye başlamıştır. Meme çevresinde koyulaşma görülür. Ciltte meydana gelen lekeler görülebilir. Vücudun bazı bölgelerinde şişme olmaktadır. Bebek hareketlerini hissedebilirsiniz.

Hamilelik evresinin son dönemi üçüncü trimester dönemidir. 29 hafta ve 40 hafta arasındaki dönemdir. Bu dönemde artık karnınız yavaş yavaş büyüyor ve siz bunu fazlasıyla fark ediyor olacaksınız. Bebeğinizin hareketleriyle gece uykunuzdan uyanabilirsiniz. Nefes darlığı, mide ekşimesi, bel ve sırt ağrısı, uyku problemi ve hemoroid görülebilir. Bebeğinizin hareketlerini çok rahat hissedeceksiniz. Son haftalara yaklaştıkça şişlikleriniz artabilir. Artık biraz daha dikkatli olmalısınız ve düzenli yürüyüş yapmalısınız. Kendinizi de fazla yormayınız ve doğum çantanızı hazırlamayı unutmayın.

Yazı Yoruma Kapalı
Çok Okunanlar
  • Tesettür giyimin en çok talep gören isimleri arasında yer alan kayra, bu sezon yine...
  • Hanımların cici çocuklarına ördükleri bazı patik modellerinden örnekler vermek istedik bu...
  • Tesettür giyim son yıllarda çok şık modeller ile kendisini gösteriyor. Yazın...
  • Tesettür nişanlık modelleri, kabarık yerlere kadar kuyruklu ve arkası fiyonklu tarzdakiler...
  • Malzemeler:   2 adet yumurta (sarısı) 1,5 kahve fincanı pudra şekeri 3...